102017апр.
Първата усмивка

Първата усмивка

В списъка „Най-добри моменти в родителството“, първата истинска усмивка със сигурност е близо до върха.

„Това беше най-невероятното усещане, което някога съм имала“, казва Робин Цена, майка на петмесечна Камерън. „Тя беше на един месец и един ден, когато влязах в стаята и бях посрещната с тази огромна усмивка! Фактът, че можеше да покаже, че ме познава и че е щастлива да ме види без да я окуражавам – направи моя ден прекрасен.“

Усмивката е важен етап в социалното развитие. Дори новородените се усмихват, обикновено по време на активен сън или когато са сънливи. Тези ранни усмивки имат произволно, краткотрайно действие и „настъпват на фона на чести движения на устните и устата“.

Понякога след около месец, бебетата започват да се усмихват в отговор на визуални стимулации, особено с лицето. Това е началото на социална усмивка и тя „сигнализира за активното и позитивно участие на бебето в отношенията“. И колко мощен социален инструмент е това! Усмивката позволява на бебето да изразява чувство на щастие и интерес. Кой може да устои на усмивката на бебето?

Усмивките на бебетата се „развиват“ и става все по-сложно. Първоначално, бебетата са склонни да се усмихват, докато гледат към родителите си или към брат/сестра си. Между три и шест месеца бебетата развиват нови усмихнати умения:

• Стават по-малко зависими от родителите си – усмихват се и на играчки, например.

• Стават по-способни да използват „много интензивни усмивки“ с повдигнати бузи и отворени уста, когато са развълнувани. Това са усмивките, които разтапят сърцата на родителите.

Когато бебето е по-осъзнато, започва да селектира усмивките си – внимава на кого се усмихва. А около годинката може да забележите, че бебето ви се усмихва, за да ви съобщи за нещо друго. Как точно работи това? Бебето се усмихва на играчка или предмет, после ви гледа – все още се усмихва. Сякаш, бебето ви казва: „Това е забавна играчка, нали?“

Често родителите казват: „В средата на нощта – хранене и лишаване от сън, нямат никакво значение, докато виждам тази усмивка най-малко веднъж на ден!“

Източник: https://www.todaysparent.com